Alternative content

Get Adobe Flash player

Strona główna Aktualności Działalność Statut Władze Kontakt Członkostwo

Aktualności

ZŁOTA KULA DLA GETA STANKIEWICZA

01-04-2011

MATERIAŁY DLA PRASY

     Niniejszym informujemy, że Nagrodę Złotej Kuli za rok 2011 otrzymał Eugeniusz Get Stankiewicz. Zgodnie z życzeniem laureata, uroczystość odbyła się w zamkniętym gronie przyjaciół, oficjalnych gości. Obecni byli m.in. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. V-ce Prezydent Wrocławia Adam Grehl, Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów i Plastyków Piotr Wieczorek Profesor Wojciech Witkiewicz dyr. Szpitala 40-to lecia. Dr Adolf Juzwenko dyr Muzeum Osolińskich. Dr Maciej Łagiewki dyr. Muzeum Miejskiego we Wrocławiu.
Wręczenia Złotej Kuli dokonał Prezes Wrocławskiej Izby Gospodarczej Marek Pielichowski.
 
 
LAUDACJA
 
Kapituła „Nagrody Złotej Kuli” uznała Cię winnym zasług dla Wrocławia, a mnie zobowiązała do uzasadnienia tegoż wyroku.
 
Mógłbym je ująć w jednym zdaniu: koń, jaki jest, każdy widzi. Niestety, w dziale pomników konnych zasług nie masz, a w tych, którymi zapełniłeś Wrocław, każdy widzi to, co chce zobaczyć. I sam, poniekąd, jesteś sobie winien, wychodząc – w każdej z minionych epok, które przeżyłeś – naprzeciw tej dziecięcej chorobie ludzkości, jaką niewątpliwie jest wolność myśli.
 
Schodzę, jak się zdaje, na manowce, i jak dotąd wytykam Tobie tylko niedostatki. Wróćmy, więc i spójrzmy w Złotą Kulę – ona powie nam szczerą prawdę.

Złota Kula to doskonałość i splendor, wyrażone materialnie i symbolicznie. Widzę w tym analogię do sztuki, a na sztuce przecież zeszło całe Twoje życie. Osiągnąłeś w niej mistrzostwo, jakie jest udziałem nielicznych. Materialne dowody Twej doskonałości są w domach wielu ludzi, myślę, że także tu obecnych, przede wszystkim jednak w zbiorach publicznych tej rangi, co Muzea Narodowe i Ossolineum, w kolekcjach w kraju i zagranicą. Z Twoimi dziełami mogli też obcować ludzie również na ulicach, przede wszystkim Wrocławia, ale nie tylko… Byłeś z nimi poprzez swoje plakaty i pomniki, które dawały nie tylko przyjemność estetyczną, ale ponadto budziły poważne refleksje i szczery uśmiech, jaki w każdym czasie i miejscu wart jest każdej ceny. Ta Twoja wszechstronna obecność przynosiła splendor miastu, które wybrałeś, i wszystkim jego mieszkańcom. Żadne inne miasto w Polsce nie ma artysty tak wyrazistego i zrośniętego z jego życiem codziennym i od święta. Jest przecież tak, że parafrazując klasyka „mówimy Get i myślimy Wrocław…”
 
Nieprzypadkowo tak myślimy, bo świadomie zrobiłeś wiele w tym kierunku. I to jest ów niematerialny aspekt Twojego żywota we Wrocławiu. Udała Ci się rzecz, jakiej ani zaplanować ani zrealizować „na zimno”, czyli w wykalkulowany sposób – nie sposób. Wykreowałeś swoją legendę, czy raczej – nie tylko swoją legendę, bo ona, wraz z paroma innymi, jest już legendą Wrocławia i będzie z nim związana na długo. (Chociaż nie lubię słowa „na zawsze”, gotów jestem na drobne ustępstwo w tej sprawie).
 
Legendy, mitologie, obojętnie jak to nazwiemy, utrzymały w historii niejedno miasto, ba!, niejedną cywilizację. Jeśli nawet nie w ich materialnych postaciach, to w pamięci ludzi. Choć ważne oczywiście jest jedno i drugie: Ty, w sferze mitu, swoje zrobiłeś. O mury, i godne w nich życie, niech zabiegają światłe władze miasta i rzutcy, pomysłowi ludzie czynu oraz interesu, których zrzesza, na przykład, Wrocławska Izba Gospodarcza.
 
Tyle wyczytałem ze Złotej Kuli. Obiektywizm tego przekazu może być lekko zaburzony, bo i w niej miałeś przecież swoje udziały, ale nobody’s perfect, nawet Złota Kula....
 
Mirosław Ratajczak
 
 
Pełna rozdzielczość Pełna rozdzielczość Pełna rozdzielczość
 
 

Aktualności
Dzień Przedsiębiorcy – rozpoczęcie ...
19-10-2015


Gala Ikony Biznesu – Wrocław
15-09-2015


Ikony Biznesu
29-04-2015
Pierwsze obrady Kapituły Wroclawskich Ikon Biznesu. 17.04.2015

Kapituła Wrocławskich Ikon Biznesu
23-04-2015


Ważne! Użytkowanie Wieczyste.
22-04-2015


Ikony Biznesu
16-03-2015
Kapituła Wrocławskich Ikon Biznesu

Ikony Biznesu
13-03-2015
Ikony Biznesu w mediach

Ikony Biznesu-Wrocław
04-03-2015
Patronat Wrocławskich Ikon Biznesu

10-ta Biała Lista
14-10-2013


ZŁOTA BIAŁA LISTA
23-09-2013


Linki

Urząd Miejski WrocławiaUrząd Marszałkowski Województwa DolnośląskiegoUrząd Wojewody Dolnośląskiego
Nasze serwisy

Biala Lista WBM
Wyszukiwanie

Serwis zbudowany w oparciu o sCMS | Mapa serwisu
Strony www tworzone w oparciu o sCMS są zgodne ze standardami CSS, XHTML
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2007 Wrocławska Izba Gospodarcza
Powered by sCMS ver 1.2, http://scms.4net.pl
 
Używamy plików cookies w celu poprawnego działania naszego serwisu. W plikach cookies przechowujemy jedynie dane potrzebne do prawidłowego działania serwisu. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Informujemy, że zawsze istnieje możliwość zmiany ustawień Twojej przeglądarki.