Alternative content

Get Adobe Flash player

Strona główna Aktualności Działalność Statut Władze Kontakt Członkostwo

Złota Kula

Złota Kula, to nagroda przyznawana przez Wrocławska Izbę Gospodarczą osobie, która w sposób szczególny zasłużyła się dla miasta Wrocławia i dla jego mieszkańców. Laureat nagrody jest wybierany przez Kapitułę Złotej Kuli, nie częściej niż jeden raz w roku. Nagroda wykonywana jest przez wrocławskich artystów, jako niepowtarzalne dzieło sztuki. Cechą wspólną wszystkich dzieł, jest pełna kula odlana z min. 14-stokaratowego złota, o wadze 15,5 dkg. Dotychczasowymi autorami dziel byli: Eugeniusz Get Stankiewicz i Barbara Idzikowska.


Złota Kula była pierwotnie przyznawana przez przedsiębiorców zrzeszonych w "Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wrocławia". W związku z zakończeniem jego działalności, dorobek kulturalny stowarzyszenia przeniesiony został przez jego członków do Wrocławskiej Izby Gospodarczej. Izba ta, stała się, więc sukcesorem i kontynuatorem, prestiżowej nagrody "Złotej Kuli". Jej dotychczasowymi laureatami są: Bogdan Zdrojewski, Jan Paweł II, Tadeusz Różewicz, Maciej Łagiewski, Wojciech Dzieduszycki, Jan Miodek, Henryk Gulbinowicz, Alicja Chybicka, Lidia Geringer de Oedenberg i Eugeniusz Get Stankiewicz.

Złota Kula 2011 dla Eugeniusza Geta Stankiewicza

Laureatem jubileuszowej X edycji Złotej Kuli został wybitny twórca wrocławskiego plakatu Eugeniusz Get Stankiewicz.

Get - rytownik - jak o sobie mówi - wybitny wrocławski grafik, plakacista, scenograf, autor wielu happeningów i najróżniejszych artystycznych zdarzeń, człowiek wolnej myśli  urodził się w 1942 roku w Oszmianie na Wileńszczyźnie. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej (1961-66), a potem przeniósł się do wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (1966-72). W tym czasie był związany z ruchem studenckim, nadając mu artystyczną oprawę swoimi pracami - wprowadził żartobliwe znaczki i plakietki, a przede wszystkim projektował plakaty. Pracował jako kierownik artystyczny wydawnictwa Ossolineum, przez krótki czas w latach osiemdziesiątych  prowadził Pracownię Grafiki Warsztatowej, by wrócić do dydaktyki i kariery akademickiej w końcu lat dziewięćdziesiątych. Jest autorem wielu wystaw i laureatem licznych nagród.

 

Wspaniały człowiek i utalentowany artysta Wrocławia w przestrzeni publicznej miasta pozostawia wiele znaków swojej obecności. Należy tu choćby wymienić obiekt z przedmiotów znalezionych „Zrób to sam” czy symbol polskiego absurdu „Marmurowa tablica prostych działań 1+1=2”. W 1995 roku artysta zaczął remont jednego z wrocławskich symboli, Kamieniczki Jaś w Rynku, gdzie oddał swój warsztat wrocławianom, umieszczając tam Domek Miedziorytnika. Tu także powstało Muzeum Krasnoludków w Budowie oraz Instytut Gładyszewa – wyraz stoicko-rabelaisowskiej postawy artysty. Jest współautorem projektu witrażu w Kościele Św. Elżbiety upamiętniającym wizytę Jana Pawła II. Jest autorem projektu pomnika „Solidarności” sprzed Politechniki Wrocławskiej.

 

Get to mistrz graficznego żartu, absurdalnego, inteligentnego, zbijającego z tropu i dającego do myślenia. Jego dzieła  nie tylko pełnią funkcję społeczną, ale stały się obiektami kolekcjonerskimi. Będąc związany prawie przez całe swoje życie z Wrocławiem, stał się jednym z artystycznych symboli miasta.

 

Pełna rozdzielczość 

 

Pełna rozdzielczość

Aktualności
Dzień Przedsiębiorcy – rozpoczęcie ...
19-10-2015


Gala Ikony Biznesu – Wrocław
15-09-2015


Ikony Biznesu
29-04-2015
Pierwsze obrady Kapituły Wroclawskich Ikon Biznesu. 17.04.2015

Kapituła Wrocławskich Ikon Biznesu
23-04-2015


Ważne! Użytkowanie Wieczyste.
22-04-2015


Ikony Biznesu
16-03-2015
Kapituła Wrocławskich Ikon Biznesu

Ikony Biznesu
13-03-2015
Ikony Biznesu w mediach

Ikony Biznesu-Wrocław
04-03-2015
Patronat Wrocławskich Ikon Biznesu

10-ta Biała Lista
14-10-2013


ZŁOTA BIAŁA LISTA
23-09-2013


Linki

Urząd Miejski WrocławiaUrząd Marszałkowski Województwa DolnośląskiegoUrząd Wojewody Dolnośląskiego
Nasze serwisy

Biala Lista WBM
Wyszukiwanie

Serwis zbudowany w oparciu o sCMS | Mapa serwisu
Strony www tworzone w oparciu o sCMS są zgodne ze standardami CSS, XHTML
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2007 Wrocławska Izba Gospodarcza
Powered by sCMS ver 1.2, http://scms.4net.pl
 
Używamy plików cookies w celu poprawnego działania naszego serwisu. W plikach cookies przechowujemy jedynie dane potrzebne do prawidłowego działania serwisu. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Informujemy, że zawsze istnieje możliwość zmiany ustawień Twojej przeglądarki.