Alternative content

Get Adobe Flash player

Strona główna Aktualności Działalność Statut Władze Kontakt Członkostwo

Złota Kula

Złota Kula, to nagroda przyznawana przez Wrocławska Izbę Gospodarczą osobie, która w sposób szczególny zasłużyła się dla miasta Wrocławia i dla jego mieszkańców. Laureat nagrody jest wybierany przez Kapitułę Złotej Kuli, nie częściej niż jeden raz w roku. Nagroda wykonywana jest przez wrocławskich artystów, jako niepowtarzalne dzieło sztuki. Cechą wspólną wszystkich dzieł, jest pełna kula odlana z min. 14-stokaratowego złota, o wadze 15,5 dkg. Dotychczasowymi autorami dziel byli: Eugeniusz Get Stankiewicz i Barbara Idzikowska.


Złota Kula była pierwotnie przyznawana przez przedsiębiorców zrzeszonych w "Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wrocławia". W związku z zakończeniem jego działalności, dorobek kulturalny stowarzyszenia przeniesiony został przez jego członków do Wrocławskiej Izby Gospodarczej. Izba ta, stała się, więc sukcesorem i kontynuatorem, prestiżowej nagrody "Złotej Kuli". Jej dotychczasowymi laureatami są: Bogdan Zdrojewski, Jan Paweł II, Tadeusz Różewicz, Maciej Łagiewski, Wojciech Dzieduszycki, Jan Miodek, Henryk Gulbinowicz, Alicja Chybicka, Lidia Geringer de Oedenberg i Eugeniusz Get Stankiewicz.

Złota Kula 2010 dla Pani Europoseł Lidii Geringer de Oedenberg

Laureatką IX edycji nagrody Złotej Kuli została pianistka, malarka, ekonomistka, dziennikarka, matematyk, manager, posłanka do Parlamentu Europejskiego czyli - Lidia Geringer de Oedenberg.

Szerokie zainteresowania oraz tradycje rodzinne zdecydowały o jej wykształceniu i uprawianych zawodach. Wykształcenie muzyczne uzyskała kończąc klasę fortepianu Liceum Muzycznego we Wrocławiu. Ukończyła Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu, na wydziale Zarządzania i Informatyki . W 1996 roku została pełnomocnikiem wojewody wrocławskiego do utworzenia pierwszej w Polsce nowatorskiej "instytucji kultury - festiwalu" pod nazwą Międzynarodowy Festiwal "Wratislavia Cantans" i przez 10 lat pełniła funkcję dyrektora generalnego Filharmonii Wrocławskiej (1996-2005). Jako Dyrektor Programowy Telewizji Polskiej SA Oddział we Wrocławiu, oraz jako Wiceprzewodnicząca Rady Programowej TVP S.A. Oddział we Wrocławiu przygotowała kilkadziesiąt programów oraz cykli poświeconych najwybitniejszym polskim twórcom i imprezom kulturalnym. 13 czerwca 2004 r. uzyskała mandat w eurowyborach oraz prawo do reprezentowania naszego kraju w Parlamencie Europejskim z  Okręgu Wyborczego obejmującego Dolny Śląsk i Opolszczyznę, gdzie czynnie wspiera programy poparcia i wdrażania planów Rozwoju Regionalnego i Partnerstwa Europejskiego. Jako członek Rady Programowej Fundacji Instytutu Spraw Publicznych promuje równość kobiet i mężczyzn w dostępie do sprawowania funkcji społecznych i kierowniczych.

 

Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień przyznawanych w świecie kultury i nauki. Już w 1980 otrzymała Nagrodę Specjalną Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk w dziedzinie ekonomii.  Została odznaczona przez Ministra Kultury jako Zasłużony Działacz Kultury. W 2009 roku Instytutu Kościuszki i Instytutu Spraw Publicznych oraz Instytutu Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego przyznał tytuł Najaktywniejszej Polskiej Posłanki VI kadencji Parlamentu Europejskiego. A ostatnio Kapituła Nagrody Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu przyznała jej Kryształowy Alumnus.

 

Aktywność i oddanie Lidii Geringer de Oedenberg w działaniach na rzecz polskiej kultury i biznesu oraz szeroko pojętego życia społecznego Wrocławia nie mogła ujść uwadze Wrocławskiej Izbie Gospodarczej.