Alternative content

Get Adobe Flash player

Strona główna Aktualności Działalność Statut Władze Kontakt Członkostwo

Złota Kula

Złota Kula, to nagroda przyznawana przez Wrocławska Izbę Gospodarczą osobie, która w sposób szczególny zasłużyła się dla miasta Wrocławia i dla jego mieszkańców. Laureat nagrody jest wybierany przez Kapitułę Złotej Kuli, nie częściej niż jeden raz w roku. Nagroda wykonywana jest przez wrocławskich artystów, jako niepowtarzalne dzieło sztuki. Cechą wspólną wszystkich dzieł, jest pełna kula odlana z min. 14-stokaratowego złota, o wadze 15,5 dkg. Dotychczasowymi autorami dziel byli: Eugeniusz Get Stankiewicz i Barbara Idzikowska.


Złota Kula była pierwotnie przyznawana przez przedsiębiorców zrzeszonych w "Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wrocławia". W związku z zakończeniem jego działalności, dorobek kulturalny stowarzyszenia przeniesiony został przez jego członków do Wrocławskiej Izby Gospodarczej. Izba ta, stała się, więc sukcesorem i kontynuatorem, prestiżowej nagrody "Złotej Kuli". Jej dotychczasowymi laureatami są: Bogdan Zdrojewski, Jan Paweł II, Tadeusz Różewicz, Maciej Łagiewski, Wojciech Dzieduszycki, Jan Miodek, Henryk Gulbinowicz, Alicja Chybicka, Lidia Geringer de Oedenberg i Eugeniusz Get Stankiewicz.

Złota Kula 2008 dla Profesor dr hab. nauk medycznych Alicji Chybickiej

Nagroda Złotej Kuli za rok 2008 została przyznana  Profesor dr hab. nauk medycznych Alicji Chybickiej - jednej z najwybitniejszych postaci miasta Wrocław, lekarzowi, nauczycielowi, społecznikowi i menadżerowi. Jej działalność charytatywna jest powszechnie znana nie tylko we Wrocławiu. Swoje życie poświęciła ratowaniu dzieci.
Profesor dr hab. Alicja Chybicka -  wybitny pediatra, onkolog i hematolog dziecięcy, transplantolog, specjalista immunologii klinicznej i opieki paliatywnej; kierownik wrocławskiej Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, wychowawca wielu wybitnych lekarzy, autor książek i podręczników dla studentów, promotor wielu prac doktorskich i habilitacji.

 

Profesor Chybicka studiowała we wrocławskiej Akademii Medycznej, gdzie uzyskała tytuł doktorski, doktora habilitowanego i wreszcie tytuł profesora nauk medycznych. Poza początkowym krótkim okresem pracy w Klinice Pediatrii Ogólnej, jej całe życie zawodowe związane jest z Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, której od 2000r. jest Kierownikiem. Zainteresowania naukowe Profesor koncentrują się wokół zagadnień optymalizacji diagnostyki i leczenia nowotworów dziecięcych. Profesor Alicja Chybicka jest członkiem prestiżowych naukowych organizacji krajowych i zagranicznych, w wielu z nich pełni funkcje kierownicze.

 

Każdego roku u 100 dzieci na Dolnym Śląsku rozwija się choroba nowotworowa. Pod opieką Kliniki Profesor Alicji Chybickiej znajduje się prawie 2 tysiące małych pacjentów. Walka o ich życie trwa długo, a leczenie jest bardzo kosztowne. Powszechnie znana jest determinacja Profesor Chybickiej w zdobywaniu środków na terapię, praca w fundacji na rzecz dzieci z chorobą nowotworową, organizacja akcji charytatywnych na rzecz pacjentów Kliniki. W wielu rankingach, np. organizowanym przez Newsweek, Klinika kierowana przez Profesor zdobywa pierwsze miejsce wśród polskich oddziałów hematologii dziecięcej. W jej Klinice nigdy nie doszło do sytuacji, że dziecko nie było właściwie leczone z powodu braku któregoś z leków. Chybicka jest laureatką wielu nagród, w tym przyznawanych przez ministra zdrowia i opieki społecznej, rektora Akademii Medycznej. Otrzymała między innymi Złoty Krzyż Zasługi, Medal Zasłużonego w Działalności Charytatywnej i Order uśmiechu – odznaczenie nadawane przez dzieci.  Do wspaniałych osiągnięć naukowych Pani Profesor można zaliczyć również kilkaset opublikowanych prac naukowych z zakresu hematologii, onkologii, przeszczepiania komórek macierzystych i terapii genowej oraz immunologii nowotworów wieku dziecięcego.  

 

Gulbinowicz02 

Aktualności
Dzień Przedsiębiorcy – rozpoczęcie ...
19-10-2015


Gala Ikony Biznesu – Wrocław
15-09-2015


Ikony Biznesu
29-04-2015
Pierwsze obrady Kapituły Wroclawskich Ikon Biznesu. 17.04.2015

Kapituła Wrocławskich Ikon Biznesu
23-04-2015


Ważne! Użytkowanie Wieczyste.
22-04-2015


Ikony Biznesu
16-03-2015
Kapituła Wrocławskich Ikon Biznesu

Ikony Biznesu
13-03-2015
Ikony Biznesu w mediach

Ikony Biznesu-Wrocław
04-03-2015
Patronat Wrocławskich Ikon Biznesu

10-ta Biała Lista
14-10-2013


ZŁOTA BIAŁA LISTA
23-09-2013


Linki

Urząd Miejski WrocławiaUrząd Marszałkowski Województwa DolnośląskiegoUrząd Wojewody Dolnośląskiego
Nasze serwisy

Biala Lista WBM
Wyszukiwanie

Serwis zbudowany w oparciu o sCMS | Mapa serwisu
Strony www tworzone w oparciu o sCMS są zgodne ze standardami CSS, XHTML
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2007 Wrocławska Izba Gospodarcza
Powered by sCMS ver 1.2, http://scms.4net.pl
 
Używamy plików cookies w celu poprawnego działania naszego serwisu. W plikach cookies przechowujemy jedynie dane potrzebne do prawidłowego działania serwisu. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Informujemy, że zawsze istnieje możliwość zmiany ustawień Twojej przeglądarki.