Alternative content

Get Adobe Flash player

Strona główna Aktualności Działalność Statut Władze Kontakt Członkostwo

Złota Kula

Złota Kula, to nagroda przyznawana przez Wrocławska Izbę Gospodarczą osobie, która w sposób szczególny zasłużyła się dla miasta Wrocławia i dla jego mieszkańców. Laureat nagrody jest wybierany przez Kapitułę Złotej Kuli, nie częściej niż jeden raz w roku. Nagroda wykonywana jest przez wrocławskich artystów, jako niepowtarzalne dzieło sztuki. Cechą wspólną wszystkich dzieł, jest pełna kula odlana z min. 14-stokaratowego złota, o wadze 15,5 dkg. Dotychczasowymi autorami dziel byli: Eugeniusz Get Stankiewicz i Barbara Idzikowska.


Złota Kula była pierwotnie przyznawana przez przedsiębiorców zrzeszonych w "Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wrocławia". W związku z zakończeniem jego działalności, dorobek kulturalny stowarzyszenia przeniesiony został przez jego członków do Wrocławskiej Izby Gospodarczej. Izba ta, stała się, więc sukcesorem i kontynuatorem, prestiżowej nagrody "Złotej Kuli". Jej dotychczasowymi laureatami są: Bogdan Zdrojewski, Jan Paweł II, Tadeusz Różewicz, Maciej Łagiewski, Wojciech Dzieduszycki, Jan Miodek, Henryk Gulbinowicz, Alicja Chybicka, Lidia Geringer de Oedenberg i Eugeniusz Get Stankiewicz.

Złota Kula 2007 dla Jego Eminencji Księdza Kardynała Henryka Gulbinowicza

Laureatem Nagrody Złotej Kuli za rok 2007 został Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Henryk Gulbinowicz -  najwybitniejsza postać powojennego Kościoła katolickiego w Polsce. Mianowany przez papieża Pawła VI arcybiskupem-metropolitą wrocławskim i przeniesiony na stolicę metropolitalną w naszym mieście. Jego Eminencja została wyniesiona do godności kardynalskiej w 1985 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Henryk Gulbinowicz -  mecenas nauki i kultury – w 1950 roku po studiach w Wyższych Seminariach Duchownych w Wilnie i Białymstoku otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował w przygranicznej parafii Szudziałowo, po czym ukończył studia na KUL-u, gdzie uzyskał też doktorat z teologii moralnej. Został duszpasterzem akademickim, a później wykładowcą, prorektorem i rektorem Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie. Sakrę biskupią otrzymał w 1970 roku, obejmując archidiecezję białostocką. 
Działalność charytatywna Jego Eminencji jest powszechnie znana. Ksiądz Kardynał dał się poznać jako przyjaciel i opiekun duchowy wielu środowisk - żyje cudzymi troskami, rozumie i wspomaga dobrą radą każdego, kto się doń zwróci w swoich usiłowaniach sprostania niełatwej rzeczywistości. Żywość umysłu, uczynność i szacunek dla człowieka, optymizm, pogoda ducha i humor – to tylko nieliczne ze wspaniałych cech charakteru, które posiada. Wszystko, co czyni – opromienia i ubogaca tymi przymiotami. Szczególna troska Księdza Kardynała rozciąga się także na wrocławskich przedsiębiorców. Od początku istnienia Wrocławskiej Izby Gospodarczej spotyka się z jej członkami regularnie. Obcowanie z Nim niezwykle ubogaca i jest zawsze czynnikiem, który integruje.  

 

Gulbinowicz02 

Aktualności
Dzień Przedsiębiorcy – rozpoczęcie ...
19-10-2015


Gala Ikony Biznesu – Wrocław
15-09-2015


Ikony Biznesu
29-04-2015
Pierwsze obrady Kapituły Wroclawskich Ikon Biznesu. 17.04.2015

Kapituła Wrocławskich Ikon Biznesu
23-04-2015


Ważne! Użytkowanie Wieczyste.
22-04-2015


Ikony Biznesu
16-03-2015
Kapituła Wrocławskich Ikon Biznesu

Ikony Biznesu
13-03-2015
Ikony Biznesu w mediach

Ikony Biznesu-Wrocław
04-03-2015
Patronat Wrocławskich Ikon Biznesu

10-ta Biała Lista
14-10-2013


ZŁOTA BIAŁA LISTA
23-09-2013


Linki

Urząd Miejski WrocławiaUrząd Marszałkowski Województwa DolnośląskiegoUrząd Wojewody Dolnośląskiego
Nasze serwisy

Biala Lista WBM
Wyszukiwanie

Serwis zbudowany w oparciu o sCMS | Mapa serwisu
Strony www tworzone w oparciu o sCMS są zgodne ze standardami CSS, XHTML
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2007 Wrocławska Izba Gospodarcza
Powered by sCMS ver 1.2, http://scms.4net.pl
 
Używamy plików cookies w celu poprawnego działania naszego serwisu. W plikach cookies przechowujemy jedynie dane potrzebne do prawidłowego działania serwisu. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Informujemy, że zawsze istnieje możliwość zmiany ustawień Twojej przeglądarki.