Alternative content

Get Adobe Flash player

Strona główna Aktualności Działalność Statut Władze Kontakt Członkostwo

Złota Kula

Złota Kula, to nagroda przyznawana przez Wrocławska Izbę Gospodarczą osobie, która w sposób szczególny zasłużyła się dla miasta Wrocławia i dla jego mieszkańców. Laureat nagrody jest wybierany przez Kapitułę Złotej Kuli, nie częściej niż jeden raz w roku. Nagroda wykonywana jest przez wrocławskich artystów, jako niepowtarzalne dzieło sztuki. Cechą wspólną wszystkich dzieł, jest pełna kula odlana z min. 14-stokaratowego złota, o wadze 15,5 dkg. Dotychczasowymi autorami dziel byli: Eugeniusz Get Stankiewicz i Barbara Idzikowska.


Złota Kula była pierwotnie przyznawana przez przedsiębiorców zrzeszonych w "Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wrocławia". W związku z zakończeniem jego działalności, dorobek kulturalny stowarzyszenia przeniesiony został przez jego członków do Wrocławskiej Izby Gospodarczej. Izba ta, stała się, więc sukcesorem i kontynuatorem, prestiżowej nagrody "Złotej Kuli". Jej dotychczasowymi laureatami są: Bogdan Zdrojewski, Jan Paweł II, Tadeusz Różewicz, Maciej Łagiewski, Wojciech Dzieduszycki, Jan Miodek, Henryk Gulbinowicz, Alicja Chybicka, Lidia Geringer de Oedenberg i Eugeniusz Get Stankiewicz.

Złota Kula 2005 dla prof. Jana Miodka

Jan Franciszek Miodek ur. 07-06-1947 w Tarnowskich Górach. Wybitny językoznawca, znakomity popularyzator języka polskiego. Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawczego Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Języka Polskiego.

Z Uniwersytetem Wrocławskim Jan Miodek związany jest od 1963 roku, gdy po pomyślnie zdanym egzaminie wstępnym został studentem polonistyki. Już w czasie studiów dał się poznać jako literat, publicysta oraz dobrze zapowiadający się naukowiec. W 1968 r. został asystentem stażystą w Katedrze Języka Polskiego, gdzie się rozpoczęła jego błyskotliwa kariera naukowa i nauczycielska. Profesor Miodek jest autorem ponad 600 publikacji, w tym 14 książek autorskich. Są to artykuły z historii języka polskiego i współczesnej polszczyzny, onomastyki i leksykologii, stylistyki i kultury języka, idiolektów pisarzy i Jana Pawła II. Szczególne miejsce zajmują publikacje o zjawiskach w najnowszej polszczyźnie, języku reklamy i mediów, socjolektach i zapożyczeniach wszelkiego rodzaju. Jego program „Ojczyzna-polszczyzna” za pośrednictwem TV Polonia jest retransmitowany do środowisk polonijnych Europy i Ameryki.


Profesor Jan Miodek jest laureatem wielu nagród. Wielokrotnie zwyciężał w plebiscycie wrocławskiego dziennika „Słowo Polskie” na najpopularniejszego wrocławianina. W plebiscycie tygodnika „Polityka” na najwybitniejsze osobowości telewizyjne XX wieku zajął 4 miejsce. Zdobywał nagrody miasta Wrocławia, Ministra Edukacji Narodowej, Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, kolegium Rektorów Uczelni Wrocławskich i wiele, wiele innych. Senat WUP uhonorował prof. Miodka za wybitne osiągnięcia naukowe, za zasługi w dziedzinie rozwijania współpracy międzyuczelnianej oraz utworzenie Studium Języka i Kultury Litewskiej na Uniwersytecie Wrocławskim.
Jest dumą naszej uczelni i dumą naszego miasta. Jest znakiem rozpoznawalnym Wrocławia. A my grzejemy się w jego blasku – tak o profesorze Miodku mówi sam dziekan wydziału filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. M. Sarnowski

To pokazuje moją miłość do Wrocławia i, powiem nieskromnie, także wyraża sympatię tej drugiej strony do mnie. To miasto bardzo pokochałem, przyjechałem tu 42 lata temu i na pewno nigdy stąd nie wyjadę. Nagrodę traktuję jako wyraz silnego zakotwiczenia w mieście, w którym zdarzyło się wszystko, co najważniejsze w moim życiu”

powiedział PAP Jan Miodek.

zkd_miodek 

Aktualności
Dzień Przedsiębiorcy – rozpoczęcie ...
19-10-2015


Gala Ikony Biznesu – Wrocław
15-09-2015


Ikony Biznesu
29-04-2015
Pierwsze obrady Kapituły Wroclawskich Ikon Biznesu. 17.04.2015

Kapituła Wrocławskich Ikon Biznesu
23-04-2015


Ważne! Użytkowanie Wieczyste.
22-04-2015


Ikony Biznesu
16-03-2015
Kapituła Wrocławskich Ikon Biznesu

Ikony Biznesu
13-03-2015
Ikony Biznesu w mediach

Ikony Biznesu-Wrocław
04-03-2015
Patronat Wrocławskich Ikon Biznesu

10-ta Biała Lista
14-10-2013


ZŁOTA BIAŁA LISTA
23-09-2013


Linki

Urząd Miejski WrocławiaUrząd Marszałkowski Województwa DolnośląskiegoUrząd Wojewody Dolnośląskiego
Nasze serwisy

Biala Lista WBM
Wyszukiwanie

Serwis zbudowany w oparciu o sCMS | Mapa serwisu
Strony www tworzone w oparciu o sCMS są zgodne ze standardami CSS, XHTML
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2007 Wrocławska Izba Gospodarcza
Powered by sCMS ver 1.2, http://scms.4net.pl
 
Używamy plików cookies w celu poprawnego działania naszego serwisu. W plikach cookies przechowujemy jedynie dane potrzebne do prawidłowego działania serwisu. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Informujemy, że zawsze istnieje możliwość zmiany ustawień Twojej przeglądarki.