Alternative content

Get Adobe Flash player

Strona główna Aktualności Działalność Statut Władze Kontakt Członkostwo

Złota Kula

Złota Kula, to nagroda przyznawana przez Wrocławska Izbę Gospodarczą osobie, która w sposób szczególny zasłużyła się dla miasta Wrocławia i dla jego mieszkańców. Laureat nagrody jest wybierany przez Kapitułę Złotej Kuli, nie częściej niż jeden raz w roku. Nagroda wykonywana jest przez wrocławskich artystów, jako niepowtarzalne dzieło sztuki. Cechą wspólną wszystkich dzieł, jest pełna kula odlana z min. 14-stokaratowego złota, o wadze 15,5 dkg. Dotychczasowymi autorami dziel byli: Eugeniusz Get Stankiewicz i Barbara Idzikowska.


Złota Kula była pierwotnie przyznawana przez przedsiębiorców zrzeszonych w "Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wrocławia". W związku z zakończeniem jego działalności, dorobek kulturalny stowarzyszenia przeniesiony został przez jego członków do Wrocławskiej Izby Gospodarczej. Izba ta, stała się, więc sukcesorem i kontynuatorem, prestiżowej nagrody "Złotej Kuli". Jej dotychczasowymi laureatami są: Bogdan Zdrojewski, Jan Paweł II, Tadeusz Różewicz, Maciej Łagiewski, Wojciech Dzieduszycki, Jan Miodek, Henryk Gulbinowicz, Alicja Chybicka, Lidia Geringer de Oedenberg i Eugeniusz Get Stankiewicz.

Laureatem w roku 1999 Wojciech Dzieduszycki

Laureatem jubileuszowej V-tej edycji nagrody Złotej Kuli został człowiek, który związał swój los z wrocławiem już ponad pół wieku temu, człowiek, którego życie -to historia Polski ostatniego stulecia.

Wojciech Władysław Juliusz hrabia Dzieduszycki - przyjechał do Wrocławia w roku 1946 z misją odbudowy młynów i spichrzów zbożowych na Dolnym Śląsku. Poza wiedzą z zakresu budowy maszyn przywiózł ze sobą na tę zniszczoną wojną, odzyskaną po latach ziemię coś znacznie cenniejszego dla pogrążonych w powojennym marazmie osiedleńców - swój talent artysty i zmysł organizatora życia kulturalnego.

Trudno byłoby znaleźć imprezę kulturalną, której Wojciech Dzieduszycki nie byłby organizatorem lub przy której organizacji nie współuczestniczył. festiwal chopinowski w Dusznikach Zdroju, Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne, Wrocławska Orkiestra Symfoniczna - późniejsza Filharmonia Wrocławska im. Lutosławskiego, współpraca z Polskim Radiem, Wrocławskim Ośrodkiem Telewizji, szereg publikacji nt. życia artystycznego Wrocławia i Dolnego Śląska, konferansjerka, kabaret „Dymek z papierosa" - to tylko niektóre z przejawów pełnej determinacji dążności do przybliżenia nam tego, co pozornie zostało stracone dla starszego pokolenia, obce zaś jest niekiedy całkiem ludziom młodym - świata kultury przez duże K.

zkd_dzieduszycki 

Aktualności
Dzień Przedsiębiorcy – rozpoczęcie ...
19-10-2015


Gala Ikony Biznesu – Wrocław
15-09-2015


Ikony Biznesu
29-04-2015
Pierwsze obrady Kapituły Wroclawskich Ikon Biznesu. 17.04.2015

Kapituła Wrocławskich Ikon Biznesu
23-04-2015


Ważne! Użytkowanie Wieczyste.
22-04-2015


Ikony Biznesu
16-03-2015
Kapituła Wrocławskich Ikon Biznesu

Ikony Biznesu
13-03-2015
Ikony Biznesu w mediach

Ikony Biznesu-Wrocław
04-03-2015
Patronat Wrocławskich Ikon Biznesu

10-ta Biała Lista
14-10-2013


ZŁOTA BIAŁA LISTA
23-09-2013


Linki

Urząd Miejski WrocławiaUrząd Marszałkowski Województwa DolnośląskiegoUrząd Wojewody Dolnośląskiego
Nasze serwisy

Biala Lista WBM
Wyszukiwanie

Serwis zbudowany w oparciu o sCMS | Mapa serwisu
Strony www tworzone w oparciu o sCMS są zgodne ze standardami CSS, XHTML
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2007 Wrocławska Izba Gospodarcza
Powered by sCMS ver 1.2, http://scms.4net.pl
 
Używamy plików cookies w celu poprawnego działania naszego serwisu. W plikach cookies przechowujemy jedynie dane potrzebne do prawidłowego działania serwisu. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Informujemy, że zawsze istnieje możliwość zmiany ustawień Twojej przeglądarki.