Alternative content

Get Adobe Flash player

Strona główna Aktualności Działalność Statut Władze Kontakt Członkostwo

Złota Kula

Złota Kula, to nagroda przyznawana przez Wrocławska Izbę Gospodarczą osobie, która w sposób szczególny zasłużyła się dla miasta Wrocławia i dla jego mieszkańców. Laureat nagrody jest wybierany przez Kapitułę Złotej Kuli, nie częściej niż jeden raz w roku. Nagroda wykonywana jest przez wrocławskich artystów, jako niepowtarzalne dzieło sztuki. Cechą wspólną wszystkich dzieł, jest pełna kula odlana z min. 14-stokaratowego złota, o wadze 15,5 dkg. Dotychczasowymi autorami dziel byli: Eugeniusz Get Stankiewicz i Barbara Idzikowska.


Złota Kula była pierwotnie przyznawana przez przedsiębiorców zrzeszonych w "Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wrocławia". W związku z zakończeniem jego działalności, dorobek kulturalny stowarzyszenia przeniesiony został przez jego członków do Wrocławskiej Izby Gospodarczej. Izba ta, stała się, więc sukcesorem i kontynuatorem, prestiżowej nagrody "Złotej Kuli". Jej dotychczasowymi laureatami są: Bogdan Zdrojewski, Jan Paweł II, Tadeusz Różewicz, Maciej Łagiewski, Wojciech Dzieduszycki, Jan Miodek, Henryk Gulbinowicz, Alicja Chybicka, Lidia Geringer de Oedenberg i Eugeniusz Get Stankiewicz.

Złota Kula 1998 dla Macieja Łagiewskiego

Maciej Łagiewski - absolwent Wydziału Prawa i Administracji, nauczyciel akademicki, adiunkt, kustosz Muzeum Architektury, organizator i kierownik prac renowacyjnych na starym Cmentarzu Żydowskim, od wielu lat Dyrektor Muzeum Historycznego, natępnie Muzeum Miejskiego obejmującego 6 muzeów - swoje życie zawodowe związał ściśle z tym, co jest mu najbliższe - historią naszego miasta i jego architekturą.

Autor wielu publikacji m.in. „Macewy mówią", „Herb Wrocławia w architekturze miasta" czy „Mosty Wrocławia" przybliżających zarówno mieszkańcom naszego miasta jak i szerokiemu odbiorcy w kraju i za granicą urodę i bogactwo historyczno-architektoniczne stolicy Dolnego Śląska. Dyrektor Łagiewski, organizator wielu akcji, mających na celu poprawienie wizerunku naszego miasta, m.in. wystaw: wrocławscy żydzi 1850-1944, kolejno prezentowanej w Wiesbaden, Stuttgarcie i innych miastach niemieckich w roku 1991. Jego zasługą jest zorganizowanie w salach katusza spektakularnej wystawy grafik salvadora dali, jak również kolekcji malarskiej wojciecha flbaka. jest twórcą galerii wielkich wrocławian we Wrocławskim Ratuszu. To właśnie dzięki Niemu Cmentarz Żydowski odzyskał dawną świetność.

zkd_lagiewski 

Aktualności
Dzień Przedsiębiorcy – rozpoczęcie ...
19-10-2015


Gala Ikony Biznesu – Wrocław
15-09-2015


Ikony Biznesu
29-04-2015
Pierwsze obrady Kapituły Wroclawskich Ikon Biznesu. 17.04.2015

Kapituła Wrocławskich Ikon Biznesu
23-04-2015


Ważne! Użytkowanie Wieczyste.
22-04-2015


Ikony Biznesu
16-03-2015
Kapituła Wrocławskich Ikon Biznesu

Ikony Biznesu
13-03-2015
Ikony Biznesu w mediach

Ikony Biznesu-Wrocław
04-03-2015
Patronat Wrocławskich Ikon Biznesu

10-ta Biała Lista
14-10-2013


ZŁOTA BIAŁA LISTA
23-09-2013


Linki

Urząd Miejski WrocławiaUrząd Marszałkowski Województwa DolnośląskiegoUrząd Wojewody Dolnośląskiego
Nasze serwisy

Biala Lista WBM
Wyszukiwanie

Serwis zbudowany w oparciu o sCMS | Mapa serwisu
Strony www tworzone w oparciu o sCMS są zgodne ze standardami CSS, XHTML
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2007 Wrocławska Izba Gospodarcza
Powered by sCMS ver 1.2, http://scms.4net.pl
 
Używamy plików cookies w celu poprawnego działania naszego serwisu. W plikach cookies przechowujemy jedynie dane potrzebne do prawidłowego działania serwisu. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Informujemy, że zawsze istnieje możliwość zmiany ustawień Twojej przeglądarki.